Zdrowie i medycyna

Wysoki poziom cholesterolu w ciele i sposoby na jego zwalczenie

Z jednej strony cholesterol stanowi niesamowicie cenną substancję, która odpowiada za takie działania jak choćby poprawna praca komórek podczas przemiany materii czy też trawienie substancji w wątrobie. Niemniej obecnie wielu z nas nie prowadzi zdrowiej diety, co w efekcie prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu.

Normy lekarskie cholesterolu

Lekarze rozróżniają całkowity poziom cholesterolu w naszym ciele oraz poziomy pozytywnego cholesterolu HDL oraz cholesterolu LDL. Tabela poniżej opisuje, jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na stan naszego zdrowia:

Poziom cholesterolu całkowitego Zagrożenie płynące z poziomu
< 200 mg/dl bardzo niskie, nie powinny pojawić się zmiany chorobowe
200-239 mg/dl poziom graniczny, należy zacząć interweniować
240 mg/dl i powyżej wysoki poziom cholesterolu, istnieje dwukrotne ryzyko zachorowania na miażdżycę czy zawał serca

Istnieje również podział ze względu na poziom cholesterolu HDL i LDL w naszym ciele. Pierwszy cholesterol jest pożądany, jako że wpływa pozytywnie na pracę serca oraz wątroby i usuwa złogi na ściankach tętnic.

Natomiast cholesterol LDL powinien być zwalczany do minimum. Jego główne źródło pochodzenia to produkty odzwierzęce, czyli mięsa, przetwory mleczne oraz jajka. Wyjątkiem są mięsa drobiu oraz ryb, zwłaszcza te ostatnie, które posiadają kwasy omega-3 poprawiające stan zdrowia i zwalczające wysoki poziom cholesterolu.

Jak leczyć wysoki poziom cholesterolu?

Ponieważ jest to schorzenie opierające się na diecie, właśnie dietą trzeba je zwalczać. Pierwszym etapem jest zrezygnowanie z tłustego pożywienia, takiego jak mięsa czerwone oraz smażenie na tłuszczach. Masło i jajka muszą iść w odstawkę.

Spożywanie w okresie zwalczania wysokiego cholesterolu mięsa ryb pozytywnie wpłynie na stan naszego cholesterolu. Również pomoże spożywanie warzyw oraz owoców.

Niemniej nie da się poprawnie obniżyć wysokiego poziomu cholesterolu, jeśli nie będziemy regularnie uprawiać sportów. Ruch fizyczny pozwoli nam na zapewnienie sobie dotlenienia serca oraz będzie spalał zbędny tłuszcz, który jest źródłem cholesterolu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *