Zdrowie i medycyna

Świadomość ciała = bezpieczeństwo zdrowia intymnego

Wkroczenie do państw Unii Europejskiej sprawiło, że Polsce zwiększyła się ogólna świadomość społeczna oraz poprawiły się warunki życia w naszym kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadal istnieje u nas temat tabu, którym jest seks, a który nie powinien być przemilczany szczególnie wśród młodych ludzi. Młodzież w innych krajach europejskich, już w klasach szkoły obowiązkowej zostaje uświadomiona na temat tego skąd się biorą dzieci i co robić, aby zbyt wcześnie nie zostać młodym rodzicem. W naszym przypadku, choć bardzo staramy się dogonić Europę nadal mamy bardzo duże oraz widoczne opory, które nie pozwalają nam swobodnie rozmawiać na osobiste i intymne tematy, nawet z własnymi dziećmi.

Jest to negatywna tendencja, która powoduje nie tylko nieuświadomienie młodzieży w bardzo istotnych kwestiach ale również ciągłe zawstydzanie się np. wizytami u ginekologów. Naturalnie nie chodzi o to, aby od razu, zarzucić młodzież ogromem informacji, które bardziej mogą ich zrazić, ale o to by nie krępować się mówić o rzeczach, które są elementem naszej ludzkiej natury. Prawdopodobnie, gdyby rodzice i nauczyciele częściej rozmawiali z młodzieżą na temat seksu oraz antykoncepcji, w naszym kraju nie było by wielu tragedii związanych z tym, że dzieci mają dzieci. Są to bowiem sytuacje, które nie świadczą wyłącznie o młodych i spontanicznych ludziach, ale również o ich rodzicach i wychowawcach, którzy najprawdopodobniej przegapili moment, w którym ich dziecko potrzebowało poważnej oraz szczerej rozmowy.

Nie można się bowiem odcinać o spraw, które są nieodłącznym elementem naszej kultury oraz natury. Właściwe uświadamianie młodzieży, z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na zachowania młodych ludzi, którzy byli by bardziej świadomi konsekwencji swoich nieodpowiedzialnych czynów. Poza tym, z pewnością wile więcej dziewcząt nie wstydziło by się powiedzieć rodzicom o tym, że dostały pierwszy okres, lub że mają upławy. Są to bowiem, póki co tematy, które często wywołują stres nie tylko u dzieci, ale również u rodziców.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *