Zdrowie i medycyna

Rozwój dziecka i dobór odpowiedniego jedzenia

Poza mlekiem matki, elementami, wspomagającymi jego prawidłowe funkcjonowanie jest odejście od mleka matki i wprowadzenie stałych posiłków. Zalecane na szósty miesiąc życia dziecka etap wprowadzenia pokarmów stałych, wynika z faktu, że układ pokarmowy wytwarza chroniącą go florę bakteryjną.

Szósty miesiąc życia dziecka w procesie wprowadzenia stałych pokarmów

Sześciomiesięczne dziecko jest gotowe do przejścia od mleka matki na dietę, złożoną ze stałych pokarmów. Niekiedy, moment ten może nastąpić wcześniej. Choć nadal mleko pozostaje podstawowym składnikiem diety, dodatkowe porcje kleiku, czy kaszki lub zmiksowanych owoców to jej urozmaicenie. Przy uzupełnianiu menu dziecka papkami warzywnymi – należy zacząć od tych które są słodkie, np. marchwi, słodkich ziemniaków, dyni.

Sukcesywne wprowadzane nowej diety

Rozwój dziecka wymaga więc doboru  zróżnicowanego posiłku. Dziecko jednak może różnie reagować na próbę wprowadzenia do jego jadłospisu nowych posiłków. Uważa się, że trzeba podjęcia kilkunastu prób, by dziecko przyzwyczaiło się do smaku produktu. Jest to proces etapowy, przy którym trzeba wykazać się cierpliwością.

10042009733_47feac373c_z5598524642_74270e3a4a_z

Trzeba też obserwować, czy dane pokarmy nie wywołują u dziecka reakcji uczuleniowej. Należy też unikać takich dodatków jak sól, która może obciążyć nerki i cukier (oraz suszone owoce), co wpływa na zachwianie flory bakteryjnej i prowadzić do dolegliwości trawiennych. Niekorzystne działanie ma też miód, zawiera bowiem substancję powodującą wytwarzanie w organizmie dziecka szkodliwych substancji.

Rozwój dziecka i dobór posiłków w słoiczku

Najzdrowszym dla rozwoju dziecka jest jedzenie domowe. Stanowi ono bogate źródło substancji odżywczych. Kupując jednak gotowe posiłki w słoikach, należy zwrócić uwagę na atesty, badania, zawartość soli, cukru, dodatków, czy szkodliwego semikarbazydu – szkodliwego związku chemicznego. Zamiast jedzenia w słoikach polecane są też puszki i mrożonki. Racjonalna decyzja rodziców, odnośnie wyboru posiłku to bardzo ważna kwestia w takiej kwestii jak rozwój dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *