Zdrowie i medycyna

Pediatryczna opieka paliatywna w domowym hospicjum dla dzieci

Pediatryczna opieka paliatywna to zespół czynników fizycznych, psychicznych, socjalnych i duchowych. Taka opieka dąży do poprawy jakości życia dziecka. Ale nie może narażać dziecka na cierpieniu poprzez sztuczne przedłużanie jego życia.

Pediatryczna opieka paliatywna to nowa dziedzina pediatrii. Bardzo specyficzna, zwłaszcza, że w porównaniu z liczbą dorosłych osób, liczba umierających dzieci jest niewielka. Dzieci cierpią na choroby i zespoły chorobowe charakterystyczne dla ich wieku. Choroby nowotworowe stanowią zdecydowaną mniejszość. Opieka paliatywna nad dzieckiem może trwać kilka dni, miesięcy, a nawet wiele lat – wszystko zależy od schorzenia i zaawansowania choroby. Opieka paliatywna nad dziećmi dzieli się na stacjonarną i domową. Rozwój tej ostatniej w Polsce jest bardzo dynamiczny.

Początki istnienia hospicjów

W połowie lat 90-tych ubiegłego wieku powstało w Warszawie pierwsze hospicjum dla dzieci. Jego działalność rozpoczęła w naszym kraju rozwój domowej opieki paliatywnej nad dziećmi. W 2000 r. w naszym kraju działało tylko 5 hospicjów specjalizujących się w opiece nad dziećmi oraz 28 hospicjów dla dorosłych, które miały pod opieką również pacjentów pediatrycznych. W 2008 r. działało już 11 hospicjów specjalizujących się w opiece nad dziećmi oraz 10 hospicjów dla dzieci pozostających w strukturach hospicjów dla dorosłych.&nbsp

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *