Zdrowie i medycyna

Popularne badanie USG

rak-piersi

Współczesna medycyna posiada i wykorzystuje coraz więcej nowoczesnych metod oraz technik, które służą jeszcze lepszemu rozpoznawaniu chorób. Jedną z najbardziej popularnych metod znanych już od wielu lat jest ta, w której wykorzystuje się ultradźwięki.

Nowoczesne badania ultrasonograficzne

usg-piersi

Ultrasonografia, w skrócie popularnie nazywana USG, właśnie dzięki działaniu ultradźwięków pomaga zbadać i jednocześnie zobrazować różne narządy oraz tkanki. Ma powszechne zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w weterynarii. Jest to bezpieczna, szybka, wygodna, a przede wszystkim nieinwazyjna metoda, która pozwala na szybkie uzyskanie obrazu. Co ważne jest to metoda wykazująca się bardzo dużą dokładnością, co ma ogromne znaczenie dla lekarza.

Pozwala bowiem szybko wykryć nawet drobne zmiany w naszym organizmie. Coraz bardziej nowoczesne aparaty pozwalają również na USG 3d, czyli uzyskanie trójwymiarowego obrazu. Szczególnie popularne jest to wśród młodych mam, ponieważ dzięki temu badaniu mogą zobaczyć twarz swojego dziecka, bardziej wyraźny kształt. Ma to również i inne, znacznie ważniejsze, zalety. Ta technika jest jeszcze bardziej szczegółowa, bo dzięki niej lekarz jest w stanie zobaczyć jeszcze więcej szczegółów w budowie dziecka, a także uzyskać przekrój obrazu.

Dokładniejszy obraz może zapobiec np. niepotrzebnym w wielu przypadkach badaniom genetycznym, które w przeciwieństwie do ultradźwięków, są już inwazyjne. Obecnie uzyskać można nawet czterowymiarowy obraz, ale i tak ten dwuwymiarowy pozostaje tym najbardziej popularnym i nadal najbardziej powszechnie wykonywanym. Wykonuje się go np. przy USG piersi. Często ciężko jest określić dokładny wymiar, kształt, a także obecność niepokojących guzków czy torbieli, jeśli lekarz wykonuje badanie tradycyjną metodą, czyli za pomocą dotyku. Jeśli jednak lekarz wykryje powiększenie szyi, zleci badanie ultrasonografem. Stanie się tak też wtedy, gdy badanie stężenia hormonów będą niepokojące. Dzięki metodzie ultradźwiękowej lekarz będzie w stanie wykryć wszystkie zmiany. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://salvemedica.pl/uslugi/usg-piersi

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *