Zdrowie i medycyna

Maluch u dentysty – czy stomatologia dziecięca może być przyjazna?

wizyta z dzieckiem u lekarza

Większość dorosłych odczuwa irracjonalny strach przed wizytą u dentysty. Zwykle decydują się na nią, gdy już ząb daje o sobie znać przenikliwym bólem. Nie dociera do nich, że profilaktyczne odwiedzanie swojego lekarza uchroniłoby ich przed bolesnym usuwaniem zębów. Teoria chodzi swoja drogą, a praktyka swoją. Przez takie osoby stomatolodzy zyskali nie zbyt chwalebne miano – „dentysta sadysta”. Niestety ten strach przenosi się również na dzieci. Należy się porządnie napracować malucha, przedszkolaka czy nastolatka namówić i zaprowadzić na wizytę u dentysty. Dla maluchów i przedszkolaków takie wizyty muszą być atrakcyjne, kojarzyć się z miłą panią doktor, która pochwali dzielnego małego pacjenta.

Stomatologia dziecięca we Wrocławiu wychodzi naprzeciw rodzicom i ich dzieciom, którzy borykają się z wyżej opisanym problemem. Już od wejścia do gabinetu dentystycznego widać, że to miejsce jest przyjazne maluchom. Z pomalowanych na kolorowo ścian poczekalni posyłają śnieżnobiałe uśmiechy pies Pluto oraz smerfy, czyli postacie znane dzieciom z bajek. W rogu przygotowany jest stolik z kredkami i malowankami, który umili oczekiwanie w niewielkich, ale czasem zdarzających się kolejkach. W drzwiach gabinetu stomatologicznego dzieci witane są przez szeroko uśmiechniętego pana doktora lub panią doktor. Lekarz ten najpierw delikatnie i z poczuciem humoru objaśnia maluchowi co będzie robił z jego ząbkami a następnie przystępuje do działania. Maluch ma okazję dowiedzieć się do czego służy maleńkie lusterko z rączką czy też ssak dentystyczny. Poza tym dentysta tłumaczy mu jak prawidłowo powinien myć ząbki. Po skontrolowaniu stanu ząbków pacjent dostaje naklejkę z odznaką, którą wklei do specjalnie do tego celu przygotowanego albumu.

Przy takim podejściu do pacjenta nie ma mowy, aby w dziecięcych oczach pojawiły się łzy. Dziecko w przyszłości chętnie wraca do stomatologa. Część rodziców z uśmiechem przyznaje, że gdyby podobne podejście wykazywali stomatolodzy dla dorosłych, to z pewnością częściej by ich odwiedzali.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *