Zdrowie i medycyna

Kiedy koniecznością jest aparat ortodontyczny

Obecnie pojawiająca się moda na aparat ortodontyczny jest czynnikiem zmieniającym nasze społeczeństwo – piękne, proste, równiutkie zęby świadczą o umiejętności dbania o własny wygląd. Nie ma znaczenia wiek. Gwiazdy filmowe oraz osoby znane rozpoznawalne i cenione znacznie chętniej i częściej pozwalają się „zadrutować”.

Jednak czy każdy z nas powinien decydować się na noszenie aparatu ortodontycznego?

Oczywiście że nie, wyznacznikiem jaki brany jest pod uwagę to skrzywienie zgryzu, pewne wady związane z nieprawidłowym usytuowaniem zębów. Wiele osób zapomina że istnieją aparaty stałe i takie, które instaluje się na kilkanaście godzin na dobę.

Wkładki korygujące są znacznie łatwiejsze do użytkowania, najczęściej stosowane są podczas niewielkich nieprawidłowości. Po kilku miesiącach stosowania ortodonta sprawdza zmiany i postępy, w razie konieczności rozważany zostaje stały aparat, jednak najczęściej efekty są satysfakcjonujące.

Ważne jest także że w trakcie noszenia aparatów dbałość o higienę jamy ustnej jest podwojona. Po zakończeniu prostowania zębów, można wykonywać zabiegi takie jak wybielanie zębów, którego celem jest ujednolicenie koloru zgryzu. Czeto pojawiają się odbarwienia związane z montowaniem płytek aparatu. Jednak nie można dopuścić, do stałego odbarwienia które świadczy o niewłaściwej higienie jamy ustnej.

Kiedy decydujemy się na aparat ważnym elementem jest wymiatanie resztek jedzenia dostających się pod aparat, zaleca się po każdym posiłku dokładne szczotkowanie zębów.

Oczywiście początkowo jest to zajęcie bardzo pracochłonne, jednak dzięki zmianą rynkowym, pojawiającym się produktom takim jak szczoteczki do czyszczenia szczelin między zębowych i luk w aparacie, płynów do higieny jamy ustnej, nawet w codziennej bieganinie, każdy z nas znajdzie chwilę na dbałość o zęby.

Nowoczesne aparaty, rozwiązaniem na kompleksy?

Kilka lat temu osoby z aparatami na zęby były wyśmiewane przez rówieśników, obecnie wiele osób z niewielkimi wadami zgryzu decyduje się na krok związany z równym zgryzem. Warto pamiętać że moda się zmienia w bardzo szybkim tempie, jednak inwestycja w zdrowy uśmiech jest doskonałym krokiem który każdy z nas może wykonać.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *