Zdrowie i medycyna

Jak wykryć poprzez USG stawów biodrowych u niemowląt zwyrodnienia kości?

Dziecko w momencie narodzenia jeszcze nie posiada prawidłowej odporności, ani też odpowiednio wykształconych kości, które by pozwoliły na prawidłową pracę ciała. Dlatego też przez pierwszy rok wykonuje się liczne badania, takie jak USG stawów biodrowych u niemowląt.

Badanie to wykonuje się w celu wykrycia jakichkolwiek zwyrodnień stawów biodrowych u dziecka do 6 tygodnia życia. Ma to ochronić przed wszelkimi problemami związanymi między innymi z takimi schorzeniami, jak dysplazja stawów biodrowych.

Co to dysplazja?

Do tego schorzenia, które wykrywa USG stawów biodrowych u niemowląt, może dojść poprzez:

  • Za małą ilość wody płodowej w łonie matki podczas noszenia ciąży (dziecko ma za mało miejsca na poruszanie się),
  • W momencie, kiedy dziecko było ułożone poprzecznie do macicy, a przez to nie mogło prawidłowo rozwinąć się macica,
  • Czasami zdarza się, że choroba jest dziedziczona po rodzicach, zwłaszcza, jeśli byli oni wcześniej chorzy na nią.

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala na przedwczesne wykrycie wszelakich odchyleń od normy, jaką są zdrowe stawy biodrowe.

Samo badanie nie należy do bolesnych i całość zajmuje około 20 minut. Dzięki temu jest możliwość szybkiego załatwienia sprawy tak, aby dziecko nie czuło się zmęczone albo zastraszone. Lekarz smaruje biodra dziecka żelem do USG stawów biodrowych u niemowląt, a następnie przejeżdża po skórze w celu zeskanowania struktury kostnej dziecka.

Ultradźwięki tworzą obraz na ekranie, a potem zostaje on obrobiony w celu ustalenia, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zmian w stawach biodrowych. Samo USG stawów biodrowych u niemowląt w Łodzi jest przeprowadzane przez przychodnie rodzinne, a także szpitale, które podpisały umowę z NFZ o bezpłatnym świadczeniu usług.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *