Zdrowie i medycyna

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, stany lękowe i depresyjne, obniżony nastrój i chroniczny stres to dolegliwości, z którymi mierzy się coraz większa grupa społeczeństwa. Okazuje się jednak, że z problemami natury psychicznej można sobie skutecznie radzić. Wystarczy tylko poszukać pomocy u specjalisty. Podobnie jak z bólem serca zgłaszamy się do kardiologia, niepokojące objawy poznawcze lub behawioralne powinny nas skłonić do wizyty u psychologa.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra- na czym polega różnica?

Wiele osób błędnie postrzega psychologa jako psychoterapeutę i odwrotnie, mieszając do tego wszystkiego psychiatrę. Każdy z tych specjalistów zajmuje się czymś innym, odmienny jest także zakres ich kompetencji. Na czym polega? Psycholog zajmuje się poradnictwem oraz wykonuje specjalistyczne testy psychologiczne, w jego zakresie leży także diagnoza (np. osobowości, inteligencji, predyspozycji zawodowych). Może wydawać zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu (np. kierowcy, policjanta). Podejmuje się również pomocy w zakresie interwencji kryzysowej, czyli udzielania wsparcia w nagłych, trudnych sytuacjach. Ponadto zajmuje się pomocą i wsparciem w poradzeniu sobie z trudnościami życia codziennego, między innymi: konfliktami i relacjami interpersonalnymi, stratą bliskiej osoby, brakiem asertywności, przygnębieniem, porażką.

Natomiast psychoterapeuta prowadzi z pacjentem terapię, która może trwać krótko (kilka spotkań) lub dłużej (nawet kilka lat). Celem oddziaływań terapeutycznych jest zmiana funkcjonowania pacjenta na jednym lub kilku obszarach: poznawczym, emocjonalnym lub behawioralnym, a także leczenie zaburzeń, między innymi: odżywiania, obsesyjno-kompulsywnych czy depresji. Psycholog po ukończeniu szkoły terapeutycznej może zostać psychoterapeutą. Psychiatra natomiast jest lekarzem, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób psychicznych, w tym również kuracją farmakologiczną.

Jak wygląda wizyta u psychologa?

W czasie pierwszej wizyty psycholog przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego zbiera informacje o jego zwyczajach, relacjach z rodziną i najbliższymi, zdrowiu i samopoczuciu. Pyta także o przebieg edukacji, styl i subiektywną jakość życia. Wywiad ma na celu postawienie trafnej diagnozy, dlatego jego uzupełnieniem mogą być testy psychologiczne – https://salvemedica.pl/poradnia-psychologii. W zależności od diagnozy psycholog może skierować pacjenta na psychoterapię, udzielić wsparcia we własnym zakresie lub zaproponować konsultację psychiatryczną.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *