Zdrowie

Światowa historia squasha

Na przestrzeni ostatnich tysiąca lat człowiek wymyślił wiele gier, które polegały przede wszystkim na odbijaniu piłki. Najczęściej w tym celu używano pięści, kija, czy rakiety.

Jednak wiele z tych gier zostało już zapomnianych, na rzecz gry w squash, coraz bardziej popularniej gry na świecie. To właśnie ta gra zapoczątkowana została przez francuzów, którzy dla relaksu odbijali piłkę dłońmi, oraz rękami.

Jak powstał squash

Zanim wynaleziono grę w squasha, powodzeniem cieszy się jego poprzednik, czyli tenis. Początki gry w tenisa datuje się na wiek około szesnasty. To właśnie wtedy do odbijania piłki zaczęto używać rakiety zamiast ręki. Ta dyscyplina sportowa uważana była za dyscyplinę tylko dla bogatych, bowiem w tamtych czasach rzadko kogo stać było na budowę kortu do tenisa. Dzięki temu ta dyscyplina sportowa zyskała miano tenisa królewskiego.

Następną tenisa okazał się właśnie squash którego początki datuje się na około dziewiętnasty wiek. Swoje powstanie zawdzięcza więźniom, którzy nie mogąc grać w normalnego tenisa, zaczęli odbijać piłkę o ściany celi. Następnie ten sport przeniósł się do elitarnej szkoły dla chłopców, gdzie odkryto iż o wiele trudniejsza okaże się gra, gdy piłeczka do squasha będzie przekłuta. To właśnie od tego wydarzenia zaczerpnięto nazwy tego sportu.

gdzie grac w squasha

Oficjalne początki squasha

Jako oficjalną dyscyplinę sportową uznano squash w około 1864 roku. To wtedy pojawiły się pierwsze korty do gry. W 1890 roku pojawiły się również pierwsze wzmianki o grze w squasha, w książce, której autorem był książę Beaufort. Po pierwszej wojnie światowej zaczęto starać się o ujednolicenie zasad tej gry.

Zmieniono także rozmiary kortu do gry. Miejscem, jakie ma ogromne znaczenie dla gry w squasha była Wielka Brytania. W 1920 roku rozegrano tam pierwsze mistrzostwa. To właśnie Anglicy na przestrzeni lat wygrali największą ilość meczy, odnieśli najwięcej sukcesów, oraz najbardziej przyczynili się do rozwoju tej dyscypliny sportowej. Bardzo dużą ilością dobrych graczy pochwalić może się również Pakistan, oraz Egipt.

Więcej informacji na temat gry znajdziesz w kategorii Squash – Łódź

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *