Zdrowie

Czym charakteryzuje się dieta DASH?

Wiele osób przynajmniej raz w swoim życiu, próbowało przejść na jakąś dietę. Czasem rodzi się w nas takie pragnienie ze względu na kilka nadprogramowych kilogramów. Innym razem po prostu chcemy zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jedno jest jednak pewne, wybór diety nigdy nie powinien być przypadkowy. Musi być ona odpowiednio dobrana do naszego stanu zdrowia, wieku oraz masy ciała. Na diecie nie powinny być osoby wciąż rozwijające się, w fazie wzrostu. Biorąc wszystkie te kwestie pod uwagę, dopiero można zacząć wybierać odpowiednią dietę dla siebie.

Dla kogo jest dieta DASH?

Dieta DASH ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna i wiele osób chce zasięgnąć nieco więcej informacji na jej temat. Czym się ona zatem konkretnie charakteryzuje i do kogo w gruncie rzeczy jest skierowana?

 


Oferta partnera serwisu: fastmeal.pl – sprawdź!


 

Dieta ta jest ukierunkowana na potrzeby żywieniowe osób, które zmagają się z problemem nadciśnienia tętniczego. Dziś statystyki pokazują, że aż 32% dorosłych osób w Polsce, cierpi właśnie na nadciśnienie. Jest to zatem niezwykle poważny i alarmujący problem. Dietę DASH zaleca się nie tylko osobom już zmagającym się z nadciśnieniem ale również i tym, które chcą profilaktycznie zabezpieczać swój organizm. Sama dieta nie opiera się na zbyt przesadnych restrykcjach żywieniowych, dlatego zdecydowanie nada się ona dla każdego, kto nie ma zbyt dużo czasu na przygotowywanie codziennych posiłków. Główną restrykcją jest natomiast ograniczenie podaży zarówno tłuszczów jak i sodu, do 27% w codziennej diecie. Dieta DASH to bogactwo wapnia, błonnika, potasu oraz magnezu, które są niezwykle istotne dla naszego organizmu. Dlaczego? Ponieważ ich niedobór może wpływać na rozwijanie się nadciśnienia tętniczego.

Jakie produkty królują w diecie DASH?

Podobnie jak wiele innych diet, również w tej zaleca się spożywanie 4-5 porcji warzyw oraz owoców dziennie. Znajdują się w nich bowiem minerały, witaminy oraz flawonoidy, które mają spory wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego. W diecie tej spożywa się sporą ilość produktów zbożowych, przykładowo makarony pełnoziarniste bądź też ryż brązowy. Znajdujący się w nich błonnik, wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Dieta ta jest również bardzo bogata w ryby, powinno się je spożywać każdego dnia. Są one bowiem źródłem kwasów omega-3, które również mają wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego. 2-3 porcje niskokalorycznych produktów mlecznych, również są cechą charakterystyczną tej diety.

Prócz jej głównym filarów, powinno spożywać się również orzechy oraz ziarna. Warto także unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu, produktów wysoko przetworzonych, alkoholu oraz palenia papierosów.

Propozycję cateringu dietetycznego oferującego dietę DASH, możemy wypróbować zamawiając ją na stronie Suvibox. Dieta ta jest polecana przez firmę cateringową osobom z nadciśnieniem, cukrzykom, z wysokim poziomem cholesterolu, otyłym czy też po prostu pragnącym zmienić swoje nawyki żywieniowe. Choć przygotowywanie posiłków na diecie DASH nie jest trudne, warto pomyśleć o ułatwieniu sobie życia dzięki cateringowi dietetycznemu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *