Lekarstwa i suplementy

Ziołowe panaceum na trawienie

Medycyna w szerokim rozumieniu korzystała z leczniczych właściwości roślin od zawsze. Początkowo była to medycyna ludowa, w której zioła odgrywały podstawową rolę leczniczą, a znachorki i zielarki potrafiły przyrządzić specyfik na wiele różnych schorzeń i chociaż większość z nich podbudowana była zaklęciami, modlitwami i innymi tego typu obrzędami, to niezaprzeczalna była pozytywna rola ziół. Kiedy medycyna weszła w etap chemii i chirurgii zioła zeszły na dalszy plan i przez dłuższy czas uważano je za mało skuteczne oraz pogańskie.

Ziołowe wspomaganie

Dziś nadal wiele osób nie docenia leczniczych właściwości ziół, a zraża je zwłaszcza długi czas czekania na efekty. Warto jednak sięgnąć do podręcznego leksykonu zielarskiego i zaopatrzyć swoją apteczkę w kilka niezawodnych preparatów, w tym również skuteczny lek na wzdęcia. Warto pamiętać, że nawet lekarze często zalecają niektóre zioła w celu poprawy funkcjonowania organizmu, a niektóre zioła podawane są nawet niemowlętom. Przykładem może być koper włoski, rumianek czy podawana nawet małym dzieciom na uspokojenie melisa. Dla osób cierpiących na wzdęcia pomaga też z pewnością dodatek kminku do potraw, moczopędnie zadziała nać pietruszki, a ciśnienie obniży wyciąg z głogu. Niektóre zioła mają też o wiele silniejsze działanie i służą do wytwarzania poważnych leków ratujących życie. Do takich roślin należy kozłek lekarski, lek nasercowy. Zioła pomagają osobom po przebytych chorobach i leczą zewnętrzne infekcje.

Zioła na trawienie

Niektóre zioła spożywane systematycznie przyspieszają przemianę materii lub regulują pracę nerek, wątroby, żołądka. Osoby z problemami trawiennymi powinny pić je codziennie, zwłaszcza w okolicach świąt i ważnych uroczystości rodzinnych, kiedy grozi im nadmiar jedzenia. Kiedy pojawiają się tego typu trawienne problemy zazwyczaj sięga się po miętę. Jest ona dostępna zarówno w postaci suszonej do sporządzania herbatek, jak i w formie olejków czy kropli na żołądek. Te również zawierają w swoim składzie cenny olejek miętowy, dzięki któremu preparat stanowi skuteczny lek na wzdęcia i inne trawienne dolegliwości.

Jak i kiedy stosować zioła?

Wieloskładnikowy preparat jest skomponowany głównie z ziołowych olejków, jednak jak w przypadku każdego środka leczniczego włącznie z ziołami przedawkowanie bywa niebezpieczne i problematyczne. Przy niewielkich przekroczeniach może się to skończyć mdłościami i sensacjami żołądkowymi. Warto też pamiętać, że jest to środek na etanolu, a więc niewskazany dla osób uzależnionych czy kierowców. Najlepsze efekty zapewnia stosowanie się do zaleceń na opakowaniu lub stronie internetowej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *