Lekarstwa i suplementy

Implanty jako podstawa

Implanty zębowe są solidną alternatywą dla protetyki w zabiegach uzupełnienia brakujących zębów. Najczęściej rozwiązania implantologiczne stosuje się przy braku pojedynczych zębów.

Jednak mogą służyć jako uzupełnienie większej ilości zębów, a także jako podpory dla koron, mostów czy protez zębowych. Implant zębowy pozostaje na lata w szczęce lub żuchwie i jest bardzo solidną i bezpieczną podporą dla sztucznych zębów. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt tanie, gdyż osadzenie zęba na implancie wymaga często jeszcze innych zabiegów okołoimplantologicznych.

Co to jest implant zębowy

Implant zębowy to jedynie korzeń zęba – sztuczny, wytworzony z tytanu- bardzo solidnego i bezpiecznego dla organizmu materiału. Implant bardzo często jest mylony z całym sztucznym zębem, a tak naprawdę to tylko jego podstawa. Dopiero na niego zakłada się łącznik implantologiczny (wkręca się do niego śrubę), który będzie połączeniem między korzeniem (implantem), a założoną na niego koroną (czyli właściwym sztucznym zębem, który widoczny jest na zewnątrz). Leczenie implantologiczne to proces składający się z kilku etapów, które przebiegają na kilku wizytach stomatologicznych, odpowiednio oddalonych w czasie. Jest to m.in. zabieg wprowadzenia implantu, odsłonięcia implantu oraz protetyczna odbudowa zębów.

Rodzaje implantów

Wśród najbardziej popularnych typów implantów wyróżnia się implanty śródkostne oraz implanty podokostnowe. Te pierwsze umieszcza się w obrębie kości szczęki lub żuchwy (leczenie dwuetapowe), drugie umieszczane są bezpośrednio pod dziąsłem (leczenie jednoetapowe). Implanty stomatologiczne różnią się między sobą także rozmiarem. Najmniejsze mają ok. 3,5 mm średnicy, a największe 4,2 mm. To te najbardziej typowe. Można spotkać również dużo większe o średnicy 6 mm, jednak stosuje się je dość rzadko. Mniejsze są wykorzystywane przy odbudowie zębów przednich, a te większe przy zębach trzonowych, które potrzebują nieco silniejszego zamocowania. W zależności od ilości brakujących zębów można wszczepić różną ilość implantów. W przypadku bezzębia stosuje się także protezę mocowaną na zatrzaskach (osadzoną na dwóch lub czterech implantach).

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *